top of page

Instagram'da Sürekli Vakit Geçirmenin Psikolojisi


Instagram, 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı ile dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri. Uygulama, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmalarına, diğer kullanıcıları takip etmelerine ve içeriklerini görüntülemelerine olanak tanımakta.

Instagram, arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurmanın eğlenceli ve ilgi çekici bir yolu olsa da bağımlılık da yapmakta. Araştırmalar, Instagram'da çok fazla zaman geçiren kişilerin depresyon, kaygı ve düşük benlik saygısı gibi olumsuz psikolojik etkiler yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Instagram'ın bağımlılık yapmasının birkaç nedeni var. Örneğin:

  • Kaçınma davranışı: Yapmanız gereken bir iş var. Bu işi yapmaya başlamadan önce kendinize “Birkaç dakika Instagram’da takılayım, sonra yaparım.” diyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz, saatler geçmiş ve siz yapmanız gereken hiçbir işi yapamamışsınız. Sanki bir girdaba girmiş ve bu girdaptan çıkamamış gibisiniz. Sonrasında da büyük bir suçluluk duygusu ile baş başa kalıyorsunuz. Sebep büyük ihtimalle yapmanız gereken işin sizde yarattığı stresten kaçınma davranışı sergiliyor olmanız.

  • Kaçırma korkusu (FOMO: fear of missing out): Instagram, arkadaşlarınızın ve ailenizin neler yaptığını görmeyi kolaylaştırır, bu da bir FOMO duygusu yaratabilir. Bu, kullanıcıların hiçbir şeyi kaçırmadıklarından emin olmak için uygulamayı sürekli kontrol etmeleri gerektiğini hissetmelerine yol açıyor.

  • Sosyal karşılaştırma: Instagram, insanların hayatlarının idealize edilmiş görüntüleriyle dolu. Bu da kullanıcıların kendilerini başkalarıyla karşılaştırmasına ve yetersiz hissetmesine neden oluyor.

  • Ödül sistemi: Instagram, kullanıcılar gönderilerini beğendiğinde veya yorum yaptığında, zevkle ilişkili bir nörotransmitter olan dopamini serbest bırakıyor. Bu da kullanıcıların dopamin "düzeltmelerini" almak için uygulamayı kullanmaya devam ettiği bir bağımlılık döngüsü yaratıyor.

Kendinizi Instagram'da çok fazla zaman geçirirken buluyorsanız ve bunun ruh sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olmaya başlıyorsa, yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Kullanımınıza dikkat edin: Instagram'da ne kadar zaman harcadığınıza ve bunun size nasıl hissettirdiğine dikkat edin.

  • Limitler belirleyin: Her gün Instagram'da ne kadar zaman geçirmek istediğinize karar verin ve buna bağlı kalın. Gerekirse telefonunuza uyarı vermesi için alarm kurun.

  • Stres faktörünü belirleyin: Yapmanız gereken işi yapmadan önce aklınızda birkaç dakika Instagram’da takılma fikri geçtiği an’ı yakalayın ve bu işin stresi ile yüzleşin.

  • Başka etkinlikler bulun: Hoşunuza giden ve rahatlamanıza ve stres atmanıza yardımcı olacak başka etkinlikler bulun.

  • Sizi iyi hissettiren insanları takip edin: Kendinizi kötü hissettiren veya gerçekçi olmayan görüntüler paylaşan insanları takip etmekten kaçının.

  • Uygulamayı olumlu amaçlar için kullanın: Arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak, ilgi alanlarınızı paylaşmak ve yeni şeyler öğrenmek için Instagram'ı kullanın.

Yalnız olmadığınızı hatırlamanız önemlidir. Birçok insan Instagram bağımlılığı ile mücadele ediyor. Biraz çabayla döngüyü kırabilir, zamanınızı ve zihinsel sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.

Instagram kullanımınızla ilgili endişeleriniz varsa bir terapist veya psikoloğa başvurun. Terapi sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize, zamanınızı etkili bir şekilde yönetmenize ve stres ile mücadele etmenize yardımcı olacaktır. pskcibas@gmail.com mail adresine kendiniz ve sorununuz ile ilgili bir mail atarak ilk adımı atın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page